Ennyi munkára számíts a felmondási idő alatt…
Volt olyan munkahelyem, ahol a laptopom leadása előtt 10 perccel még emailekre válaszoltam, de azért nem ez az általános. Nézzük meg, milyen munkaterhelésre számíthatsz leginkább, ha felmondtál. Nincs kutatásom, csak azt tudom leírni, amivel én találkozam ismerősök elmondásából. Három fő irány van, legalábbis munkaterhelés szempontjából. A két szélsőség között (nagyon sok munka - semmi munka) azért vannak átmenetek.
1. Bosszúmunka: minden, amit még ki tudnak szedni, kiszednek belőled. Elképesztő mennyiségű feladat zúdul rád, nincsenek is tekintettel arra, ha kérnél egy kis szusszanást. Lehet, hogy teljesen értelmetlen maga a feladat, exceleket kell gyártani, adatokat tisztítani, olyan rabszolgamunkát bíznak a felmondásban lévő kollégára, amit soha, senki nem hajlandó elvégezni.
Ahol ez a szokás, ott a felmondásban lévő munkavállaló sokszor inkább elmenekül táppénzre, ami nyilván, senkinek sem jó. Sem a közvetlen kollégáknak, akik át kell vegyenek feladatokat, sem a helyedre érkezőnek, aki így semmilyen, vagy hiányos betanítást kap, sem pedig neked, mert nehezebben tudod lezárni magadban a kilépésedet. Ennek ellenére, ezzel a megtorlással sajnos nagyon gyakran találkozhatnak munkavállalók, főleg akkor, ha a vezetővel volt rossz a kapcsolat, bizony ez a bosszúdolgoztatás a vezető fejéből pattan ki ötletként.
2. Kirekesztés: attól a pillanattól kezdve, ahogy felmondtál, semmilyen új feladatot nem kapsz, akár a még futó projektjeidet sem fejezheted be. Mintha leprás lennél, elkerülnek. Már nem tartozol a csapathoz, nem hívnak ebédelni, kimaradsz a köremailekből, még a pillantásodat is kerülik, átbeszélnek a fejed felett. A maradó kollégák összezárnak, Te már itt sem vagy.
Ez egy végtelenül megalázó helyzet, több ismerősöm csalódott már így kollégájában, akivel „jóban voltak”. Ezért is legyél mindig nagyon óvatos a munkahelyi barátkozással, mert sajnos a csoportnyomás nagyon erős tud lenni, már akár 1-2 kirekesztő viselkedésű kolléga kezdeményezésére kialakulhat ez az elzárkódó, kirekesztő légkör.
3. Fokozatos kivezetés: Nyilván, ez az ideális, vagy legalábbis bízom benne, hogy Te ezzel fogsz találkozni. A futó feladataidat megbeszélitek, mikor és kinek adod át. Az új feladatokba már értelemszerűen nem vonnak be, de nincs titkolózás, nincs összekacsintás a hátad mögött. Amivel ilyenkor meg kell küzdened, az maximum az unalom. Érdemes valamilyen szokatlan, de érdekes feladatot ilyenkor kitűzni magadnak minden napra, hogy ne érezd értelmetlennek a munkahelyeden eltöltött órákat.